AS “SAF TEHNIKA” sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti Latvijas Atveseļošanas un noturības mehānisma līdzfinansēta pētniecības projekta “Sensoru risinājuma un prognozējošo modeļu izstrāde optimālai ēku energoefektivitātes pārvaldībai” Nr. 5.1.1.2.i.0/1/22/A/CFLA/002, pētījuma Nr. 1.3, ietvaros ir veikusi prognozējošo modeļu un sensoru veidu un pielietojumu izpēti ar mērķi atklāt būtiskākās tendences un risināmās problēmas.
Analizējot zinātniskos rakstus atklāti vairāk par 120 algoritmiem šādās galvenajās grupās:
- regresijas metodes;
- atbalsta vektoru mašīnas;
- mākslīgie neironu tīkli;
- dziļā mašīnmācīšanās;
- klasifikācijas kokos sakņotas metodes;
- hibrīdas metodes;
- autoregresīvas metodes;
- izplūdis laikrindu modelis.
Izpētītas arī algoritmu prognožu novērtēšanas kvalitātes metodes:- vidējās kvadrātiskās kļūdas variācijas koeficients (CVRMSE – Coefficient of Variation of Root Mean Square Error), kas standartizē (ar novirzes starpniecību) sagaidāmo kļūdu un sniedz novērtējumu, kas nav atkarīgs no mērvienībām;- vidējā absolūtā procentuālā kļūda (MAPE – Mean Absolute Percentage Error), kas sniedz relatīvu kļūdas novērtējumu starpībai starp sagaidāmo un novēroto vērtību, mazinot absolūtās kļūdas ietekmi;- vidējā absolūtā kļūda (MAE – Mean Absolute Error), kas sniedz novērtējumu starpībai starp sagaidāmo un novēroto vērtību;- saknes vidējā kvadrātiskā kļūda (RMSE – Root Mean Square Error), kas ir visplašāk izmantotais sagaidāmās kļūdas novērtējums un ļaujot samazināt individuālu ekstremālu vērtību ietekmi;- determinācijas koeficients (R2) – kopējā dispersija vērtībām, kas ir izskaidrojamas ar regresijas modeli.
Pētījuma ietvaros veikta arī sensoru datu priekšapstrāde ar mērķi pārbaudīt sākotnējās hipotēzes par sensoru mērījumu līdzību un gūt argumentāciju sensoru izvietojuma metodes izstrādei, kas ļauj dažus no sensoriem izslēgt no sistēmas, jo to mērījumi ir tuvi viens otram un nav nepieciešams tos dublēt. Īstenotas vairākas salīdzināšanas iterācijas, kas ļauj noteikt atsevišķu sensoru ciešu līdzību un to potenciālu savstarpēju aizvietojamību. Tāpat arī noteikti salīdzinošu atšķirīgu mērījumu sensori.
.avif)